هواپیمای X-59 ناسا، برای پرواز آزمایشی آماده می شود

هواپیمای X-59 آزمایشی ناسا که لقب آن “پسر کنکورد” است برای اولین پرواز آزمایشی خود در اواخر امسال آماده می‌شود. این هواپیما که قبلاً X-59 Quiet SuperSonic Technology (QueSST) یا X-59 با فناوری فرا صوت و آرام نامیده می‌شد، می تواند تحول جدیدی در دنیای حمل و نقل ایجاد کند.

چند تصویر منتشر شده از سوی ناسا X-59 را در خط پرواز (فضای بین آشیانه و باند فرودگاه) در محوطه پرواز لاکهید مارتین در پالمدیل، کالیفرنیا نشان می دهد.

پروژه X-59 در سال ۲۰۱۶ آغاز شد تا امکان پرواز در ارتفاع بیش از ۱۶۵۰۰ متری و سرعت ۱۵۰۰ کیلومتر در ساعت را فراهم کند، این تقریباً دو برابر سرعت یک جت مسافربری استاندارد است. چنین سرعت‌ بالایی مدت زمان پرواز را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. علاوه بر این، تاکید پروژه بر آهسته بودن صدای پرواز است.

تا به امروز، سریع‌ترین پرواز کنکورد بین نیویورک و لندن تنها در ۲ ساعت و ۵۳ دقیقه ثبت شده، یعنی کمتر از نیمی از زمانی که یک جت مسافربری معمول زمان می‌خواهد. یک پرواز مافوق صوت از شهر نیویورک به لس آنجلس در حال حاضر حدود ۵ ساعت و ۳۰ دقیقه طول می کشد.

هواپیمای X-59 بر روی کاهش صدای بلند هنگام شکستن دیوار صوتی کار می کند. این فناوری با کاهش نویز، می‌تواند به پروازهای مسافری مافوق صوت بر فراز قاره آمریکا اجازه پرواز دهد که قبلاً به دلیل مقررات آلودگی صوتی ممنوع بود.

لاکهید مارتین می‌گوید: این پیشرفت درها را به روی یک بازار جهانی کاملاً جدید برای سازندگان هواپیما باز می کند و مسافران را قادر می سازد در نیمی از زمانی که امروز طول می کشد به هر نقطه از جهان سفر کنند.

X-59 پتانسیل ایجاد چندین مسیر سریعتر را نه تنها در داخل ایالات متحده بلکه در سطح جهانی دارد. با این حال، مقرون به صرفه بودن این پرواز هنوز مشخص نیست.

Call Now Button